Ser emmentaler


Emmentaler to popularny ser, który pochodzi ze Szwajcarii z kantonu Berno. Jest to ser średnio twardy wytwarzany z krowiego mleka, o ładnym żółtym kolorze i charakterystycznych dziurkach. Jego smak określamy jako słodko-wytrawny z nutką ostrości. Ser dojrzewa około dwóch tygodni w temperaturze ok. 20 stopni C po uprzedniej kąpieli w solance. Następnie przekłada się go do ciepłego pomieszczenia nagrzanego do 23 stopni i tam ser leżakuje co najmniej miesiąc czasu. W produkcie dochodzi wówczas do wydzielania dwutlenku węgla odpowiedzialnego za dziury.

Ser ze względu na swój słodkawy orzechowy smak wyśmienicie pasuje jako składnik deski serów. Często ląduje w sałatkach jarzynowych i majonezowych, a także jest częstym dodatkiem do kanapek. Nada się na topping na pizzę oraz do posypania dań z kurczaka lub makaronu. Dobrze się zapieka więc można zrobić z jego dodatkiem pyszne grzanki z serem lub ziemniaczane zapiekanki. Dobrze smakuje z dodatkiem czerwonego wina.

Dania z serem emmentaler – potrawy i przepisy z serem emmentaler

W związku ze swoimi licznymi zaletami, ser Emmentaler cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko w Szwajcarii, ale również na całym świecie. Jest to jeden z podstawowych serów podawanych jako przekąska czy też dodatek do czerwonego wina. Oczywiście jest to nie tylko przekąska, ponieważ w wielu kuchniach na całym świecie można znaleźć liczne, ciekawe przepisy z serem Emmentaler. Okazuje się, że jest to produkt spożywczy wykorzystywany w różnych sałatkach warzywnych z dodatkiem majonezu. Często również wykorzystuje się go w pizzy, makaronach oraz daniach z kurczakiem. Ser ten dodaje się do kanapek, jest składnikiem zapiekanek ziemniaczanych oraz kładzie się go na grzankach. Istnieją też bardziej wyrafinowane dania z serem Emmentaler. Przykładem jest Quesadilla z awokado i Emmentalerem. Ta meksykańska potrawa to tortilla wypełniona wspomnianym serem oraz różnymi składnikami regionalnymi dopasowanymi do gustu osoby spożywającej posiłek. Oczywiście nie tylko w Meksyku, ale również w innych krajach można znaleźć ciekawe potrawy z serem Emmentaler.

Produkty zawierające ten składnik