Mielona kolendra


Kolendra
Najprawdopodobniej po raz pierwszy zaczęto uprawiać kolendrę na Bliskim Wschodzie. Zanim trafiła do Europy, to tu była od wieków wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i medycynie. Obecnie jej nasiona produkowane są w Rosji, Indiach, Ameryce Południowej, Północnej Afryce, a nawet Holandii. Oprócz jej interesującego smaku, kolendra ceniona była od lat przede wszystkim ze względu na swoje lecznicze właściwości. Aromatyczny olej z kolendry znany był od dawien dawna jako środek stymulujący pracę żołądka oraz jelit, zaś w Azji zioło wykorzystywane jest do dziś jako środek przeciwbólowy, który zapobiega kolce, a nawet przynosi ulgę przy dolegliwościach reumatycznych i nerwobólach. Doskonale sprawdza się również w walce z bakteriami i grzybami. Wystarczy odrobina przyprawy do posypania drobnego skaleczenia czy rany, żeby zupełnie zdezynfekować zranione miejsce.

W kuchni kolendra stosowana jest przede wszystkim jako dodatek do curry, a także sosów i zup. Doskonale komponuje się jako przyprawa do wędzonych mięs czy dziczyzny. Świetnie podkreśla smak ryb, nadając im niepowtarzalnego wyrazu, a dodana do surowej kiełbasy, pozwoli uzyskać niezwykły efekt. Może być stosowana, podobnie jak natka pietruszki, do posypywania mięsa, sosu czy zupy. Szczególnie poleca się łączyć ją z ostrymi potrawami.
Jadalne są zarówno nasiona kolendry jak świeże liście, które ciekawie skomponują się z sałatką w różnym wydaniu.
Szczególnie popularna jest w kuchni arabskiej, gdzie spotkamy ją jako składnik marynaty do mięs czy farszu.

Dojrzałe nasiona kolendry charakteryzuje słodki i bardzo aromatyczny bukiet. W smaku są łagodne, z lekko wyczuwalną nutą skórki pomarańczowej.
Kolendrę najczęściej spotkamy w formie grubo zmielonej lub sproszkowanej przyprawy. Mielona bardzo szybko może utracić swój smak oraz aromat, dlatego też należy przechowywać ją w szczelnym pojemniku.

Produkty zawierające ten składnik