Comber jagnięcy


Jagnięcina

Jagnięcina we Włoszech cieszy się szczególną popularnością, pomimo tego, że w ostatnim czasie co raz częściej obserwuje się protesty podnoszone przeciwko spożywaniu tego delikatnego mięsa. Faktem jest jednak, że dania, do których jest używana, zazwyczaj stanowią tradycyjny dorobek kulinarny kuchni włoskiej i bardzo chętnie wybierane są przez turystów.

Jagnięciną nazywamy mięso pochodzące z owieczki nie starszej niż rok, której waga zwykle nie przekracza 35 kg. Zasadniczo kolor mięsa jest jasno różowy lub czerwony. Jest on bardzo istotny, ponieważ na jego podstawie jesteśmy w stanie wywnioskować czy mięso jest świeże oraz czy jest dobrej jakości. Jego barwa uzależniona jest od rodzaju mięśni, wieku oraz spożywanego przez zwierzę pokarmu.

Gatunek mięsa szczególnie umiłowany przez konsumentów to jagnięcia, pochodzą z centralnej części kraju, a wiec Abruzzo, wzgórza Emilii Romanii, Lacjum, Marke, Toskanii czy Umbrii. Mięso otrzymywane jest z populacji owiec obecnych w na tym obszarze już od czasów starożytnych. Cechuje się ono niezmiennie wyjątkową jakością. Znane jest pod nazwą “appenninica” czyli apenińska i z tego właśnie gatunku, wywodzi się aktualna rasa zwierząt.

Owce z centralnej części kraju odżywiają się wyłącznie matczynym mlekiem i paszą, czasem z niewielkim dodatkiem zbóż.
Mięso jagnięce jest bardzo cenione na rynku, na którym wyróżnia sie dwa rodzaje zwierząt : jagnię lekkie ( waga pomiędzy 8 a 13 kg) oraz jagnię ciężkie ( waga powyżej 13 kg).

Jagnięcina znacznie różni się od baraniny pod względem stopnia twardości mięsa, dlatego tak ochoczo jest wybierana przez konsumentów.
We Włoszech występuje w bardzo wielu odsłonach, zazwyczaj w towarzystwie sosów. Składniki, w akompaniamencie których jest spotykana to kapary, czosnek, czarne oliwki oraz owoce i warzywa takie jak jabłka, gruszki, śliwki, cebula czy papryka.

Produkty zawierające ten składnik