Cukier


Wytwarzany z buraków cukrowych cukier najczęściej znajdziemy w postaci białych kryształków, które zostały uprzednio odpowiednio oczyszczone czyli rafinowane. W trakcie procesów produkcyjnych, oddziela się tzw. melasę, czyli syrop w kolorze brązowym, w którego składzie znajdziemy liczne substancje odżywcze. Efektem jest produkt, który znajdziemy na sklepowych półkach, czyli dwucukier sacharoza, która stanowi 99% cukru, znajdującego się na rynku. Wykorzystywany jest on przede wszystkim do słodzenia zimnych i gorących napojów, a także przygotowania deserów, wypieków oraz różnych owocowych przetworów.

Wraz z białym cukrem dostarczamy naszemu organizmowi pustych kalorii, zapewniających nam ładunek energetyczny, który wystarcza na bardzo krótki czas. Z tego względu dużo mówi się dziś na temat różnych zamienników, które zawierają substancje słodzące, ale nie są tak samo szkodliwe dla naszego zdrowia, jak biały cukier.

Obecnie co raz częściej słyszymy o negatywnych skutkach, które spożywanie cukru w nadmiarze wywołuje w naszym organizmie. Przede wszystkim źle wpływa on na nasze uzębienie, a także powoduje zaburzenia procesów biochemicznych, które mogą prowadzić do chronicznego zmęczenia, a także poważnych chorób w dojrzałym wieku. Spożywany w nadmiarze, może prowadzić również do wystąpienia cukrzycy oraz otyłości.

Z drugiej strony, cukier w naszym organizmie, sprzyja produkcji neuroprzekaźników, takich jak dopamina, czy zwana hormonem szczęścia serotonina.
Bardzo ważne jest, aby sięgając po cukier, być przede wszystkim świadomym konsekwencji, które może za sobą nieść jego spożywanie w nadmiarze.
Jeśli po białe kryształki sięgamy sporadycznie, bez obaw, możemy pozwolić sobie na odrobinę słodyczy.

Produkty zawierające ten składnik