Ciecierzyca (cieciorka)


Ciecierzyca zwana też cieciorką to pożywna roślina strączkowa, która dzięki wzrastającej popularności diet roślinnych zyskuje ostatnio coraz więcej fanów. Znana ludzkości od tysiącleci, prawdopodobnie znajdowała się w garnkach naszych przodków już 9200 lat p. n. e. i na pewno była jednym z podstawowych składników diety starożytnych Rzymian. Dziś najbardziej znana jest w kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. Jest głównym składnikiem humusu, czyli słonawej pasty z dodatkiem tahiny i oliwy, idealnej do chleba i surowych warzyw.

Mało kto wie, że istnieją dwa rodzaje ciecierzycy: kabuli i desi, z których bardziej znany jest pierwszy. Kabuli ma spore jasne ziarna i właśnie je najczęściej kupić możemy w sklepach. Desi to znacznie mniejsze ziarenka o przeróżnych kolorach: zielone, żółte, brązowe czy czarne.
Z ciecierzycy poza humusem można przyrządzić wiele lekkich wegetariańskich potraw. Nadaje się do różnych past i pasztetów, można też podać ją w gotowaną w pomidorach czy jako składnik indyjskich dali. Jak każda roślina strączkowa, tak i cieciorka sprawdzi się w zupach i sałatkach. Warto włączyć ją do codziennych potraw, gdyż jest prostym źródłem białka i błonnika.

Dania z ciecierzycy – potrawy i przepisy z ciecierzycy

Ciecierzyca to popularna w krajach Morza Śródziemnego roślina strączkowa, która służy do przygotowywania słynnych na całym świecie falafeli oraz humusu. Stanowi przy tym doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Warzywo to było znane już starożytnym Grekom i Rzymianom. Niewielkie ziarenka cieciorki nieco przypominają pod względem wyglądu orzeszki. Są bardzo bogate w witaminy i minerały. Zawierają sporo białka, a więc dania z ciecierzycy z powodzeniem mogą zastąpić mięso. Przepisy z ciecierzycy są charakterystyczne przede wszystkim dla kuchni Bliskiego Wschodu. Tam z niej wyrabia się słynną pastę humus. Dodawać ją można także do innych warzyw. Popularne potrawy z ciecierzycy to egzotyczne zupy, sałatki czy kotleciki warzywne. Warzywo to doskonale komponuje się bowiem z wieloma ziołami i przyprawami.

Produkty zawierające ten składnik