Boczek parzony


Boczek parzony czyli mięsno-tłuszczowy kawał wieprzowiny, pochodzący z dolnej części półtuszy, który, jak sama nazwa mówi, poddawany jest działaniu wrzącej wody.

Boczek w takiej postaci możemy kupić gotowy w sklepie, jak i bez większych trudności, zrobić sami w domowych warunkach. Potrzeba tylko odrobiny cierpliwości, bo mięso, zanim trafi do naczynia, wypełnionego wrzątkiem, powinno zostać odpowiednio do tego przygotowane. Zwykle boczek jest po prostu osuszany i nacierany przy pomocy przypraw- standardowo jest to tylko sól, następnie odkładany jest do chłodni.

Po upływie 24 godzin, mięso ląduje w kotle wraz z wodą, zielem angielskim oraz liśćmi laurowymi, gdzie przez około godzinę poddawane jest działaniu wysokiej temperatury. Garczek pozostawiamy na małym ogniu, zwracając szczególną uwagę, żeby nie doprowadzić wody do wrzenia.

Boczek w takiej postaci nadaje się od razu do spożycia. Może być podawany wraz z pieczywem, z dodatkiem chrzanu i musztardy bądź też poddawany dalszej obróbce.
Jest to dość uproszczony sposób, z którego spokojnie możecie skorzystać sami w domu. Boczek parzony, otrzymywany w wyniku procesów przemysłowych, poddawany jest działaniu specjalnych solanek, w których mięso spędza nawet około tygodnia, zanim zostanie sparzone w odpowiedniej temperaturze. Bardzo często, boczek, który znajdziecie na sklepowych półkach, przed procesem parzenia, trafia również na jakiś czas do wędzarni.

Potrawy z boczkiem parzonym – gotowe dania i przepisy z boczkiem parzonym

Tak przygotowane mięso nadaje się nie tylko do samodzielnego spożycia, lecz także jak dodatek. Potrawy z boczkiem parzonym stanowią doskonały wybór na główne danie rodzinnego obiadu czy spotkania z przyjaciółmi. Boczek idealnie smakuje z dodatkiem chrzanu i musztardy lub jako składnik zapiekanek. Przepisy z boczkiem parzonym udowadniają, że mięso można też śmiało łączyć ze słodkimi składnikami, by pobudzić wszystkie kubki smakowe. Aby gotowe dania z boczkiem parzonym smakowały jeszcze lepiej zaproście do ich przygotowania bliskich! Wspólne gotowanie daje wiele radości!

Produkty zawierające ten składnik